back to top

Upala bubrega

Nimalo ugodna, a jako bolna- upala bubrega. Ukoliko je dobijemo, nikako je ne smijemo zanemarivati već odmah prionuti na liječenje kako ne bi ostalo trajnih posljedica na našim bubrezima. Svako ignoriranje ove bolesti bi nas moglo koštati zdravlja, stoga je nikako ne smijemo ostaviti nezaliječenu!

Jedna od najčešćih bubrežnih bolesti, po svojoj prirodi spada u infekcije gornjih mokraćnih sustava. Simptomi koji ukazuju na to da imamo upalu bubrega su podmukla bol koja se širi iz područja bubrega do mjehura, vjeđa su nam otečena, a mokraća mutna i tamna te rjeđe mokrimo.

Ponekad se događa i peckanje i bol pri mokrenju. Osjećamo jaki umor i iscrpljenost, a nakon nekog vremena javlja se i jaka glavobolja. Nerijetko se uz upalu bubrega povezuje i povišeni krvni tlak. Za stanje upale bubrega zaslužna je bakterija koja dolazi izvana i putuje kroz urinarni trakt. Akutnoj upali bubrega vrlo često prethodi upala ždrijela ili upala angine. Od upale bubrega češće obolijevaju djeca i mladi ljudi.

Kod trudnica upala bubrega zna uzrokovati komplikacije, pa je bitno da su one po tom pitanju posebno oprezne.  Čim primjete prve simptome, kao što su bol u predjelu bubrega, umor ili pak glavobolja, moraju se obratiti liječniku. Ukoliko su to odmah napravile, dobit će antibiotike za oralnu upotrebu koje moraju uzimati 7 do 10 dana.

Liječenje upale bubrega

Upalu bubrega je moguće liječiti antibioticima, no moramo se oboružati strpljenjem jer postupak oporavka traje 21 dan ili dulje. Prvi simptomi trebali bi se početi povlačiti nekoliko dana nakon što počne terapija antibioticima.

U slučajevima kada je upala teža i može doći do infekcije ili težih komplikacija, liječnik određuje bolničko liječenje. U tom slučaju napraviti će se krvne pretrage, analiza urina, te ultrazvučna slika bubrega kako bi se što preciznije odredilo stanje i poduzele što adekvatnije mjere liječenja.

  Dječja glista

Samopomoć

U slučaju upale bubrega, ali uz prethodne konzultacije s liječnikom ukoliko su nam već propisani antibiotici, od pomoći nam je čaj od zečjeg trnja koji ćemo pripraviti na sljedeći način: jednu čajnu žličicu korijenja zečjeg trnja stavimo u šalicu s kipućom vodom te pustimo da odstoji 15 minuta. Nakon toga procijedimo i popijemo napitak. Čaj pijemo triput dnevno, u istoj dozi.

Foto: Guzel/Shutterstock

Koliko je ovaj post bio koristan?

Kliknite na zvjezdicu da biste ga ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Broj glasova:

Za sada nema glasova! Budite prvi koji će ocijeniti ovu objavu.

DRUGI UPRAVO ČITAJU