back to top

Dermatitis

Dermatitis znači jednostavno upala kože, no obuhvaća spektar tegoba. U većini slučajeva rani stadiji odlikuju se suhoćom, crvenilom i svrbežom kože iako akutni napadaji mogu dovesti do krastastih ljuski ili mjehura iz kojih izlazi tekućina. Budući da mnoga sredstva nadražuju kožu, liječnik će pokušati suziti dijagnozu na specifičnu kategoriju dermatitisa, iako je liječenje slično kod većine vrsta nadražaja i kožnih upala.

Simptomi
Suha, crvenkasta koža sa svrbežom ukazuje na neki oblik dermatitisa, ili upale kože, čijih je oblika puno.

Crven osip koji je ograničen na predio kože izložen nadražujućem sredstvu vjerojatno je kontaktni dermatitis, alergijska reakcija.
Crveni, okrugli djelići kože koja vlaži, Ijuskava je ili skorena i svrbi ukazuju na numularni dermatitis, čest kod starijih osoba koje imaju suhu kožu ili žive u suhom okruženju.
Masne, žućkaste ljuske na vlasištu i obrvama, iza ušiju i oko nosa ukazuju na seboreični dermatitis; kod male djece naziva se tjemenica.
Koža koja se Ijušti, djeluje masno i katkad je ulcerozna i pojavljuje se s unutrašnje strane donjeg dijela nogu i oko gležnjeva može ukazivati na hipostazički dermatitis.
Iznimno ustrajan svrbež može ukazivati na atopički dermatitis ili ekcem

Obratite se liječniku
Ako na koži imate ranice koje vlaže ili druge znakove infekcije. Možda vam je potrebno liječenje antibioticima ili drugim lijekovima.
Ako zahvaćena koža ne reagira na liječenje kremama ili medicinskim šamponima koji se nabavljaju bez liječničkog recepta. Trebali biste liječničku dijagnozu i liječenje.
Ako ste tijekom izbijanja ekcema izloženi nekome tko ima virusno kožno oboljenje poput herpesa izazvano prehladom ili bradavica. U povećanoj ste opasnosti od zaraze virusnim poremećajem.

Uzroci
Ovo su najčešći opći tipovi dermatitisa i njihovi tipični uzroci:
Kontaktni dermatitis u pravilu izaziva pojavu ružičastog ili crvenog osipa na koži, koji može i ne mora biti praćen svrbežom. Možda će biti teško ododrediti točan uzrok kontaktnog dermatitisa. Među biljkama, glavni krivci su otrovni bršljan, otrovni hrast i otrovni ruj, iako na neke osobe nadražujuće djeluje dodir s određenim cvijećem, travama, voćem i povrćem. Cesta kemijska nadražujuća sredstva uključuju deterdžente, sapune, klor, neka sintetička vlakna, skidač laka za nokte, antiperspirante i formaldehid (koji se nalazi u tkaninama koje nije potrebno glačati, Iaštilima, ljepilu za umjetne nokte, iverici i dr.). Nošenje gumenih rukavica, neoprane nove odjeće ili pozlaćenog/posrebrenog nakita također može izazvati kontaktni dermatitis. Upalu često izazivaju i kozmetički proizvodi i proizvodi za njegu kože.
Numularni dermatitis sastoji se od osobitih crvenih djelića kože u obliku kovanice, koji se najčešće mogu vidjeti na nogama, stražnjici, šakama i rukama osoba starijih od 55 godina. Ovo oboljenje može biti posljedica života u suhom okruženju ili tuširanja jako vrućom vodom, kao i stresa i drugih kožnih poremećaja.
Seboreični dermatitis sastoji se od masnih, žućkastih Ijuskica na vlasištu i drugim predjelima pokrivenim dlakama, kao i na licu ili spolovilu te u naborima kože duž nosa, ispod dojki i drugdje. Ova bolest može se povezati s nedostatkom biotina u male djece – kad je poznata kao tjemenica – ili s prekomjernim lučenjem ili začepljenjem lojnih žlijezda kod odraslih. Može se pogoršati stresom i česta je kod oboljelih od AIDS-a.
 Hipostazički dermatitis posljedica je slabog protoka krvi. Vene u donjem dijelu nogu ne uspije¬vaju učinkovito vraćati krv, što izaziva usporavanje protoka krvi i nakupljanje tekućine. To pak dovodi do nezdravog rasta uzročnika dermatitisa i nadraživanja kože, osobito oko gležnjeva.
Od atopičkog dermatitisa ili ekcema koža svrbi, Ijušti se, natiče i katkad se osipa mjehurićima. Ekcem obično spada u obiteljska oboljenja i često se povezuje s alergijama, astmom i stresom.

Liječenje
Prvi korak u liječenju dermatitisa je određivanje i uklanjanje uzroka. Većina blagih kožnih upala dobro reagira na tople kupke nakon koje se na kožu nanesu vazelin ili hidrokortizonska krema koja se nabavlja bez liječničkog recepta. Seboreični dermatitis može reagirati na šampon na bazi katrana kamenog ugljena; izbjegavajte sunčanu svjetlost prvih nekoliko sati nakon njegove uporabe budući da povećava opasnost od sunčanih opeklina vlasišta. Kad se jednom odredi nadražujuće tvari koje izazivaju kontaktni dermatitis, liječenje će se temeljiti na njihovu izbjegavanju, ublažavanju alergije ili drugim mehanizmima. Da biste pospješili sušenje ranica od numularnog dermatitisa, namačite predio u slanoj vodi, zatim nanesite kortikosteroidnu kremu. Ako vas muči hipostazički dermatitis, nosite čarape za podupiranje vena i često se odmarajte podignutih nogu da biste poboljšali protok krvi.

Prevencija
Najbolji način sprečavanja osipa izazvanog dodirom s otrovnim biljkama poput otrovnog bršljana je isprati izloženu kožu sapunom i vodom što je moguće prije nakon dodira. Većina drugih slučajeva dermatitisa javlja se kod osoba osjetljive kože i može se spriječiti jedino izbjegavanjem nadražujućih tvari. Ako imate atopički ili seboreični dermatitis, na primjer, imate iznadprosječne izglede da budete alergični na nikal u nakitu ili isušivanje kože tijekom zime. Čini se da su osobe svijetle puti osobito sklone kožnim tegobama. Ako osjećate da ste u opasnosti, razmislite o ovim preventivnim mjerama:

Kod kuće i na poslu upotrebljavajte ovlaživač da biste spriječili pretjerano isušivanje zraka.
Nosite široku odjeću od prirodnih vlakana; sirovi pamukje idealan.
Izbjegavajte posrebren i pozlaćen nakit, osobito u ušima, da biste spriječili osipe vezane uz nikal. Sigurniji su odabir naušnice čiji je dio koji prolazi kroz uho napravljen od kirurškog čelika ili 14-karatnog zlata.
Ne nosite remen za sat koji vam je tijekom dugih vremenskih razdoblja pritisnut o kožu; trenje i nakupljanje znoja mogu izazvati osip.
Upotpunite prehranu dodatnim količinama vitamina A, E i skupine B i cinka.
Namažite kožu nakon kupanja nenamirisanim losionom ili kremom bez konzervansa.

Dobro je znati
VEZA S KOZMETIKOM
Ako vam se osip javi na licu, vratu, usnica¬ma, vlasištu ili rubu kose, mogli biste prvo posumnjati na kozmetiku ili druga sredstva za njegu kože, uključujući parfeme, dezodo- ranse, antiperspirante, šampone, paste za zube, sredstva za ispiranje usta i losione nakon brijanja. Nadražujući sastojak u proizvodima za šminkanje i njegu kože obično je miris ili konzervans, no čuvajte se i »nenamirisanih« proizvoda; oni mogu sadržavati kemijske tvari koje neutraliziraju prirodne mirise, a i one vam mogu nadra¬živati kožu.
Tvrdnja da je neki kozmetički proizvod ili proizvod za njegu kože »hipoalergenski«, »organski« ili »nealergijski« može vas jednako tako navesti na pogrešne zaključke budući da nijedan proizvod ne može biti potpuno neopasan za svakoga. Ako imate osjetljivu kožu, upotrebljavajte jednostavnu kozmetiku i sredstva za njegu kože te se oslanjajte na nenamirisane proizvode.

Liječenje ljekovitim biljem
Stoljećima se nebrojeno mnogo biljaka upotrebljava u liječenju tegoba s kožom. Odabir prave stvari za vaše oboljenje može biti težak, no zatražite pomoć osposobljenog stručnjaka. Evo tvari koje stručnjaci za ljekovito bilje dosljedno preporučuju:
Čičak (Arctium lappa) jača imunološki sustav i pomaže umiriti upalu. Skuhajte čaj uzevši 1 do 3 žličice sušenog korijena na šalicu kipuće vode, ili uzimajte do 1 i pol žličicu tinkture svaki dan.
Neki praktičari vjeruju da pupoljka (Oenothera biennis) djeluje jednako kao i kortikosteroidi kod svrbeža kože i ima manje mogućih popratnih pojava, no preporučena doza od 500 mg tri puta na dan može biti skupa. Osobe s bolešću jetre ili visokim kolesterolom morale bi je upotrebljavati pod liječničkim nadzorom; trudnice je ne bi smjele primijeniti jer može djelovati na razine estrogena i progesterona.
Topičke masti s nevenom (Calendula officinalis) ili kamilicom (Matricaria recutita) djelotvorne su u liječenju mnogih vrsta dermatitisa. Možete načiniti i drugi biljni lijek miješanjem tinktura od koprive (Urtica dioica), broćike (Calium spp.) i bilo hidrastisa (Hydrastis canadensis) bilo mire (Commiphora molmol) u jednakim dijelovima; uzimajte 1 i pol žličicu na dan. Možete isto tako napraviti čaj od svježe koprive ili svježe broćike – 1 žlica trave prelivena šalicom kipuće vode – i piti tri ili četiri šalice na dan. UPOZORENJE: U nekim slučajevima, alergija na koprivu pogoršat će atopički dermatitis (ekcem)

Homeopatija
Za bezopasne kratkoročne tegobe s kožom, krema Calendula koju možete nabaviti bez recepta može umiriti upalu. Uzimanjem Rhus toxicodendrona (12x) tri ili četiri puta na dan možete ublažiti svrbež izazvan kontaktnim dermatitisom. Ako imate kronični oblik dermatitisa, homeopat će ispitati sve, od obilježja spavanja do obiteljske povijesti bolesti, prije nego što vam preporuči lijek.

Psihomatsko liječenje
Budući da neki slučajevi dermatitisa mogu biti u vezi sa stresom, tehnike opuštanja poput joge mogu biti djelotvorne, osobito kod atopičkog i seboreičnog dermatitisa. Vizualizacija također može pomoći: stvorite i kontrolirajte sliku suprotnu tjelesnom očitovanju bolesti. Na primjer, ako imate crven, suh osip, zamislite kako nanosite umirujuću plavu mast na zahvaćeni predio. Ova tehnika najbolje djeluje ako zatvorite oči i uši za vanjske podražaje i usredotočite sva svoja osjetila na sliku u mislima; trebate osjetiti miris masti, vidjeti zacjeljivanje i osjetiti olakšanje.

Prehrana
Budući da se smatra kako neki pacijenti sa sebore- ičnim dermatitisom imaju teškoća pri metabolizmu masnih kiselina nužnih za poticanje protuupalnih reakcija u organizmu, liječnik će možda preporučiti 50 mg vitamina skupine B dva puta na dan. Vitamin A (25 000 MJ na dan) i cink (50 do 100 mg na dan) mogu pomoći pri zacjeljivanju kože, dok vitamin E u obliku masti ili kapsula (200 do 400 MJ na dan) može pomoći pri ublažavanju svrbeža i suhoće. Da biste izbjegli opasnost od predoziranja, osobito vitaminima topivim u masti, neka vam liječnik pažljivo provjeri doze i prati vaše napredovanje; pedijatar mora odrediti sve dodatne količine vitamina koje se daju djetetu.

Konvencionalna medicina
Da biste smanjili upalu i izliječili nadraženost većine vrsta dermatitisa, liječnik obično preporučuje kortikosteroidnu kremu koja se može nabaviti s liječničkim receptom ili bez njega, a možda će propisati i oralni antihistaminik za ublažavanje jakog svrbeža i antibiotik ako se javi sekundarna infekcija. Teži slučajevi seboreičnog dermatitisa mogu zahtijevati i kortikosteroidne injekcije. Hipostazički dermatitis može uključivati liječenje katranskom ili cinkovom smjesom, koja mora ostati na ranicama do dva tjedna; ova metoda zahtijeva previjanje koje će obaviti osposobljena stručna osoba.

Alternativni načini liječenja
Budući da su mnogi oblici dermatitisa kronični, većina alternativnih načina liječenja teži samo ublažavanju simptoma-svrbeža, pečenja i oticanja.

Liječenje kod kuće
Pripravci sa zobenim ili kukuruznim brašnom koje možete nabaviti bez liječničkog recepta i koje se umiješa u toplu vodu za kupanje mogu umiriti kožu i ublažiti svrbež. Pazite da ne ostanete u toj vodi predugo zato što se dugim namakanjima kožu može lišiti esencijalnih ulja.
Za suhoću, utrljajte vazelin ili biljnu mastza kuhanje na zahvaćene predjele nakon kupanja, ili upotrijebite topičku mast koja sadrži aloj (Aloe barbadensis) ili cink.
Izbjegavajte jesti moguće alergene, poput mlijeka, jaja i pšenice. Mogu vam pomoći dodatne količine vitamina A, skupine B i E, kao i cinka.
Ako sumnjate da ste alergični na kemijsko sredstvo ili kozmetiku, upotrijebite kućni test s flasterima. Stavljajte malu količinu nadražujućeg sredstva na koje sumnjate na jedno mjesto na ruci ili leđima tijekom sedam dana. Ako vam se pojavi reakcija, znate da se radi o mogućem nad ražu jućem sredstvu.

Dijagnostički postupci
Većina tipova dermatitisa može se dijagnosticirati liječnikovim promatranjem nadražaja i mjesta gdje se nalazi na tijelu. Može se uzeti uzorak kože radi mikroskopske analize. Da bi se odredili uzroci kontaktnog dermatitisa, liječnik će možda isprobati test s flasterima, primjenu tvari za koje se sumnja da nadražuju kožu na predjele kože na leđima. Ako ne dođe do upale nakon dva do četiri dana, liječnik primjenjuje druge moguće nadražujuće tvari sve dok uzrok ne bude jasan.

DRUGI UPRAVO ČITAJU