Eterična ulja vrlo snažna ljekovita sredstva, tako da se pri njihovom korištenju treba paziti da se ne izazove suprotni efekt.
Stoga pripazite na dozvoljene količine, upotreba eteričnih ulja mora biti ograničena samo u slučaju akutnih stanja.
Za vanjsku upotrebu eterična ulja dobra su za masaže, obloge, kupke i inhaliranje. Zbog svoje sposobnosti topljenja masti, eterična ulja odlikuju se dobrim upijanjem preko kože. Ona razvijaju i lokalno i dublje djelovanje na određene organe, ako ih se umasirava ili primjenjuje na kupke.
Mazanje kože najpopularnija upotreba eteričnih ulja
Nakon što se eterična ulja umasiraju u kožu, ona se još čak četiri sata mogu naći u krvi. Upravo iz toga razloga na takav se način, vanjskom primjenom, koriste eterična ulja kao prirodni antibiotika u unutrašnjosti organizma.
Za mazanje je najbolje staviti 10 do 20 kapljica eteričnog ulja. Ulje stavite direktno na kožu, ali pritom pazite da ne dođete u kontakt sa sluznicom. Prije upotrebe bilo koje vrste eteričnog ulja, kap-dvije stavite na mali dio kože kako biste testirali podnosite li tu vrstu ulja.
Neka od ulja koja se često koriste su ulja metvice, majčine dušice, origana, ružmarina, no s njima se treba biti na posebnom oprezu i dozirati ih se vrlo malo, jer imaju jako snažno djelovanje.
Inhaliranje i parne kupelji za lice
Inhaliranje biljaka i ulja s vodenom parom dobra je mogućnost za ublažavanje tegoba dišnih putova. No, pripazite da eterična ulja ne djeluju prejako što se lako može dogoditi. Što se parnih kupelji za lice tiče, eterična ulja su odlična za akne i ublažavanje upala.
Kupke
Eterična ulja se ne otapaju u vodi pa stoga su potrebni prirodni posrednici. Najbolje je u kupku staviti žlicu meda, pola litre mlijeka, a mogu se staviti i pola do litre mlijeka.
Što se tiče količine eteričnih ulja dobro je staviti 5 do 10 kapi na pola do dvije i pol litre vode. Kupka ne bi trebala trajati više od 20 minuta, a optimalna temperatura 36 do 38 stupnjeva Celzijusa.

Najbolja eterična ulja
Eterična ulja predstavljaju koncentrovane biljne ekstrakte koji se dobijaju iz različitih dijelova biljaka poput cvjetova, lišća, kore i korijena. Svako ulje posjeduje jedinstvenu kombinaciju sastojaka koja određuje njegova terapeutska svojstva, miris i boju.
Ulje Lavande, dobijeno iz cvjetova lavande, široko je poznato po svom umirujućem učinku na nervni sistem. Često se koristi za poboljšanje kvalitete sna i za smanjenje osjećaja anksioznosti. Također, zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, lavanda je efikasna u tretmanu opekotina i uboda insekata.
Pepermintovo ulje je još jedno izuzetno popularno eterično ulje koje se često koristi za ublažavanje probavnih tegoba. Inhaliranje pepermintovog ulja može pomoći u smanjenju mučnine, dok lokalna primjena može ublažiti bolove u mišićima zahvaljujući hladilnom efektu koji pruža.

Limunovo ulje, koje se izdvaja iz korice limuna, poznato je po svojim osvježavajućim i čistim notama. Ovo ulje može pomoći u poboljšanju raspoloženja i ima antiseptička svojstva, čineći ga korisnim za čišćenje i dezinfekciju površina.
Eukaliptusovo ulje je još jedno snažno eterično ulje koje se često koristi za olakšanje respiratornih problema. Inhalacija pare eukaliptusa može pomoći u pročišćavanju dišnih puteva, olakšavanju kašlja i ublažavanju simptoma prehlade.
Svako od ovih ulja nudi svoj skup prednosti i može se koristiti na različite načine, bilo kao dio aromaterapije, za masažu, u kupkama ili kao prirodni dodatak proizvodima za čišćenje. Važno je napomenuti da eterična ulja treba koristiti s pažnjom, uvijek razrijeđena i u skladu s preporukama stručnjaka, kako bi se izbjegle moguće nuspojave poput iritacija kože ili alergijskih reakcija.

Ljekovita svojstva eteričnih ulja, koja je najbolja upotreba eteričnih ulja?
Uz već spomenuta eterična ulja, postoji još mnogo ulja koja imaju raznovrsna svojstva i koristi.
Ulje čajevca je poznato po svojim antimikrobnim svojstvima, što ga čini odličnim izborom za borbu protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija. Često se koristi u tretmanima za akne, perut i infekcije kože.
Sandalovina, s druge strane, nudi bogat, drvenast miris koji se često koristi u meditaciji i aromaterapiji za promicanje mentalne jasnoće i opuštanja. Ulje sandalovine također pomaže u hidrataciji i smirivanju upaljene kože.
Ulje ružmarina stimulira cirkulaciju i mentalnu aktivnost, što ga čini idealnim za jutarnje rutine. Koristi se i za ublažavanje bolova u mišićima te kao podrška zdravlju vlasišta i kose.
Ulje bergamota, koje ima svjež citrusni miris, koristi se za smanjenje stresa i poboljšanje raspoloženja. Također, bergamot ima antibakterijska svojstva koja ga čine korisnim u proizvodima za čišćenje kože i tretiranje kožnih problema.
Geranijum ulje ima slatkast, cvjetni miris i koristi se za ublažavanje anksioznosti i hormonalnih neravnoteža. Ovo ulje također pomaže u toniranju kože i poboljšanju njenog izgleda.
Korištenje ovih ulja može se prilagoditi individualnim potrebama i preferencijama, a njihova kombinacija može pružiti još bolje rezultate, osobito kada su integrirana u osobne wellness rutine.
Preporuka:
- Meditacija za opuštanje
- Zašto je aloe vera zdrava?
- Sjemenke lana – ljekovita svojstva
- Modrice na oku
- Uzgoj voća – kalendar
- Uzgoj povrća – kalendar
- Poremećaj prilagodbe – Sve što trebate znati
- Šta znači natalna karta? – Nauči čitati svoju natalnu kartu!