Kada sluznica koja oblaže unutrašnjost nosa natekne, može se katkad proširiti u nosnu šupljinu, stvarajući izbočine poznate kao nosni polipi. Polipi sliče malim, perlastim bobicama, a mogu se pojavljivati samostalno ili u grozdovima, lako su bezopasni, često zatvaraju nosne hodnike otežavajući disanje, a katkad utječu i na osjet mirisa. Ako polipi zatvore otvor između nosne šupljine i sinusne šupljine, mogu se javiti glavobolje.
Sinusitis je infekcija ili upala sinusa, džepova ispunjenih zrakom u kostima lica.
Od svih tajanstvenih dijelova ljudskog tijela, sinusi su među najzagonetnijima. Neki znanstvenici vjeruju da sinusi uglavnom djeluju kao tvornice sluzi za nos i grlo. Drugi kažu da ove šuplje komore pomažu zagrijavati zrak koji udišemo, dok neki opet smatraju da postoje samo zato da bi lubanja bila lakša.
Otjecanje sluzi iz nosne šupljine u grlo dosadna je komplikacija raznih dišnih bolesti i najčešće se povlači nakon izlječenja osnovne bolesti. Sluz je fiziološki proizvod sluznice nosnih hodnika, no kad se proizvodi u prevelikoj količini, počinje otjecati niz grlo umjesto da se izlučuje kroz nosnice. Kad ovo stanje postane kronično, primjerice kod alergije ili dugotrajne upale sinusa, sluz može, posebice noću, otjecati u bronhe izazivajući kašalj s obilnim iskašljavanjem sluzi. Budući daje ovaj poremećaj najčešće simptom druge bolesti, najbolje je otkriti i izliječiti osnovnu bolest