Lou Gehrigova bolest – nazvana prema igraču baseballa koji je umro 1941. godine, a klinički poznata kao amiotrofiča lateralna skleroza ili ALS – neizlječivi je, degenerativni neurološki poremećaj. Zbog razloga koji nisu razumljivi, živčane stanice mozga i leđne moždine, koji upravljaju voljnim mišićnim pokretima, postupno propadaju. Kao posljedica toga troše se mišići, što na kraju dovodi do oduzetosti i smrti, obično u dvije do pet godina. Jedine živčane stanice koje su napadnute su motorički neuroni; osjetilno i intelektualno funkcioniranje ostaje posve zdravo. Bol nije prisutna kod ove bolesti ni u jednom stadiju.
ALS je razmjerno rijetka bolest: u SAD-u se, primjerice, svake godine dijagnosticira oko 5000 novih slučajeva. Gotovo se uvijek pojavljuje nakon dobi od 40 godina, češće u muškaraca nego u žena.
Simptomi
- u ranijim stadijima, povećana slabost u jednom udu, posebno ruci
- teškoće pri hodanju; nespretnost ruku; otežan govor
- kako bolest napreduje, slabljenje ostalih udova, katkad praćeno trzanjem, grčevima u mišićima i pretjeranim, brzim refleksima
- tegobe pri žvakanju, gutanju i disanju; može doći do slinjenja
- mreškanje mišićnih vlakana ispod kože, koje se naziva fascikulacija
- moguća oduzetost
Obratite se liječniku
ako imate bilo koji od gornjih simptoma; amiotrofična lateralna skleroza zahtijeva stručnu liječničku pomoć.
Uzroci
Iako je uzrok ove bolesti nepoznat, genetsko naslijeđe igra značajnu ulogu u 5 do 10 posto slučajeva. Neki istraživači vjeruju da uzrok tzv. obiteljskog ALS-a (odnosno naslijeđenog) leži u manjkavom genu koji u organizmu sprječava stvaranje normalne količine enzima koji se naziva superoksidna dismu- taza (SOD). Ovaj enzim pomaže pri neutralizaciji slobodnih radikala, visokoreaktivnih molekula kisika koje se proizvode tijekom metabolizma i koji su u stanju oštetiti tjelesna tkiva. Istraživači nagađaju da se oštećenjima zaštitnih enzima može objasniti ne- nasljedni ALS te da značajnu ulogu možda imaju i otrovi iz okoliša.
Neki dokazi upućuju na to da se bolest može potaknuti izloženošću teškim metalima, životinjskom krznu, koži ili gnojivima. Nadalje, virusne upale i jake fizičke traume smatraju se također uzročnim čimbenicima. Drugi teoretičari povezuju ALS s pojavom zvanom ekscitotoksičnost, kod koje se živčane stanice koje kontroliraju pokrete tako nemilosrdno podražuju neurotransmiterom glutamatom da katkad odumiru.
Liječenje
Iako se nikakvim liječenjem ne usporava niti zaustavlja napredovanje ove bolesti, različiti lijekovi i pomagala stoje vam na raspolaganju za kontrolu simptoma i lakši život.
Akupunktura
Akupunktura može privremeno smanjiti teškoće pri gutanju i ublažiti potištenost do koje može doći zbog suočavanja s ALS-om.
Kiropraktika
Manipulacija kralježnice može olakšati tegobe s leđima kod oboljelih od ALS-a koji, prisiljeni svojom bolešću na dugotrajno sjedenje, često doživljavaju bol u leđima i ramenima.
Prehrana
Vjerojatno zbog teškoća pri gutanju, ljudi oboljeli od ALS-a često su neishranjeni te im mogu koristiti vita- minski dodaci; tekući oblik bit će im vjerojatno jednostavniji od uzimanja tableta.
Testovi upućuju na to da se neki neuromišićni simptomi mogu ublažiti sa svakodnevnih 200 do 1200 MJ (međunarodnih jedinica) vitamina E s tiaminom (vitamin Bt). Neki dokazi upućuju na to da dodatne količine koenzima Q10, katalizatora bjelančevina, mogu usporiti propadanje živčanog tkiva koje prati ALS. Nadalje, aminokiseline leucin, izoleucin i valin mogu pomoći oboljelima od ALS-a u održavanju mišićne snage i produžavanju sposobnosti hodanja.
Konvencionalna medicina
Fizikalna terapija može poboljšati protok krvi i produžiti upotrebu mišića u ranim stadijima ove bolesti. Nadalje, različiti lijekovi mogu se propisati kako bolest napreduje. Baklofen ublažava ukočenost (spastičnost) u udovima i grlu. Propadanje mišića i gubitak težine mogu se usporiti dodacima u prehrani koji se nazivaju razgranate aminokiseline. Kinin ili fenitoin olakšat će i grčeve. Triciklički antidepresivi mogu također pomoći pri kontroli jakog lučenja sline – što je jedan od simptoma ALS-a.
Vrlo sporan pokusni oblik liječenja uključuje sintetske oblike čimbenika rasta živca nalik inzulinu koji se naziva neurotrofičnim čimbenikom dobivenim iz stanice; on može štititi motoričke neurone i poticati obnavljanje oštećenih stanica.
Liječenje kod kuće
Kako im se stanje pogoršava, oboljeli od ALS-a trebat će pomoć osobe koja se brine za njih, iako mehanička i elektronička pomagala mogu produžiti pokretljivost i samostalnost. Prijenosna računala i pojačala glasa mogu olakšati komunikaciju. Prerađivači hrane pretvorit će hranu koju je teško žvakati u manje porcije koje je lakše progutati. Hodalice ili invalidska kolica s motorom omogućit će bolesniku da se kreće. Respiratorom se mogu ublažiti teškoće disanja, a pomagalo za samousisavanje može pomoći bolesniku kod problema pojačanog lučenja sline i teškoća sgutanjem.