S prvim jesenskim kišama vrijeme je za razmišljanje i početak pravljenja zimnice. Pune teglice raznih sastojaka koje si napravimo i pohranimo na polici kako bi zadovoljno i fino jeli cijelu zimu. Neizostavan dio zimnice je ajvar, fini domaći ajvar, a ne onaj koji nalazimo na policama dućana pun konzervansa.
Da bi olakšali i nagovorili one koji se još nisu okušali u pripremi ovog finog namaza, i dodatka raznim jelima, odlučili smo podijeliti s vama totalno pojednostavljen način pripreme.
Prvo i glavno da bi krenuli su fine mesnate rog paprike, a većina stavlja i patlidžane, iako se može i bez. Ukoliko smo se odlučili za varijantu s patlidžanima, najbolje je da su u omjeru 1:3 u odnosu na paprike. Što su paprike pravilnijeg oblika, to ih je lakše kasnije guliti pa si već pri kupovini možemo olakšati pripremu.
Paprike se mogu prokuhati u vodi, ali puno sočnije i bolje je da ih ispečemo u pećnici, kao i patlidžane i nakon toga pustimo da se ohlade, te ohlađenim ogulimo kožicu.
Nakon toga patlidžane i paprike dobro sameljemo, možemo i u multipraktiku, blažena sva pomagala današnjice 🙂 Kad smo i to obavili u veliku posudu sve prebacimo te dodamo sitno nasjeckanog češnjaka, pola litre suncokretova ulja, sok ostao nakon pečenja paprika i patlidžana i malo feferona (što više feferona, to će ajvar u konačnici biti ljući).
Bitno je naglasiti da se početna količina smjese za ajvar kuhanjem reducira na jednu trećinu.
Preporuča se da se pripremljena smjesa stavi u što viši i širi lonac, kako bi bila što manja mogućnost špricanja, i kako bi se ajvar što ravnomjernije pekao.
Nakon što smo tako pripremili lonac, zagrijemo uz stalno mješanje, peče se sigurno jedno 2 sata uz stalno mješanje. Ajvar je gotov kada mješanjem do dna posude više ne zatvara put kojim je prošla kuhača.
Dodaje se još soli i octa po ukusu, te peče dok miris octa totalno ne ishlapi. U vruće flašice ajvar se puni do vrha, te se flašice dobro zatvore poklopcem te okrenu naopako. U tom položaju stoje nekih 5 minuta da se vakumiraju. Nakon što smo ih preokrenuli, zamotamo ih u dekicu da se postepeno ohlade ili se stave u pećnicu na 200°C cca 20 minuta. Isključiti pećnicu i ostaviti staklenke ili zamotane u deki 48h da se potpuno ohlade ili u pećnici zatvorenoj preko noći.
Nakon toga ajvar je potrebno staviti na mjesto gdje držimo zimnicu. Jedino što nam naposljetku preostaje je okupiti se za stol i uživati u plodovima vlastitog rada.
Foto: patrisyu/Shutterstock