Postoje mnoge bolesti koje pogađaju djecu i na koju roditelji trebaju posebno pripaziti. Iako su vodene kozice najpoznatije, a koje je najbolje preboljeti tijekom rane faze života, postoji još jedna poznata dječja bolest.
Šarlah je osim vodenih kozica često prisutna bolest kod djece, ali dobro je što nije opasna i što se lako liječi. Važno je samo na vrijeme prepoznati neke od simptoma kako bi liječenje počelo što prije, a dijete se bolje osjećalo.
Osim angine, koja je najčešća i najučestalija manifestacija streptokoknih bolesti, mogu se očekivati i drugi klinički oblici infekcije kao što je šarlah. Šarlah je akutna zarazna bolest, uzrokovana s nekoliko tipova streptokoka.
Iako se može pojaviti u bilo koje doba godine, epidemijska grupiranja su najčešća u kasnoj zimi i vezana su za boravak djece u vrtiću ili školi. Bolest se prenosi kapljičnim putem, najčešće izravnim kontaktom s oboljelom osobom.
Inkubacija je kratka, i podrazumijeva 3 do 5 dana. Početak bolesti je nagao, praćen općim simptomima infekcije (zimica, visoka tjelesna temperatura, povraćanje, dok se jako mala djeca žale na bolove u trbuhu i proljev).
Drugog ili trećeg dana pojavljuje se osip karakterističan po izgledu i distribuciji; osip je crvenkast, sitnotočkast i tako gust da se čini da je koža na zahvaćenim područjima difuzno crvena. Osip je najviše izražen u pazušnim jamama, donjem dijelu trbuha i unutarnjoj strani bedara te na prsima.
Obrazi su izrazito crveni s karakterističnim bljedilom oko usta, sluznica ždrijela žarko je crvena uz svijetlocrveni točkasti osip u usnoj šupljini, a jezik je u prvim danima suh i obložen. Zbog krhkosti kapilara na koži se mjestimično pojavljuju točkasta ili brazdasta sitna krvarenja, a koža je na dodir suha i hrapava.
Nakon nekoliko dana tjelesna temperatura se snižava, osip počinje blijedjeti, a u drugom se tjednu bolesti pojavljuje karakteristično perutanje kože uz lagani svrbež, a na dlanovima i tabanima i jače ljuštenje. Imunitet nakon preboljelog šarlaha samo je specifičan, što znači da ipak postoji mogućnost (iako mala) da se više puta oboli od šarlaha.
Danas šarlah, uz ranu dijagnozu i dovoljno dugo liječenje penicilinskim antibioticima, nije opasna bolest, međutim, zbog mogućih komplikacija na zglobovima, srcu ili bubrezima, nužno je u potpunosti biti discipliniran pacijent i slušati sve upute liječnika.
Foto: Gladskikh Tatiana/Shutterstock