back to top

Izljevi bijesa kod djece

Izljevi bijesa različita intenziteta javljaju se kod većine djece u dobi od dvije do pet godina i dio su normalne faze razvoja. Neke napadaje može se predvidjeti i spriječiti, dok su ostali neizbježni.

Prepoznajte dva tipa izljeva. Jedan nastaje zbog djetetove nemoći da nešto učini, što je uvjetovano njegovom dobi. Dok je drugi djetetova borba da bude po njegovom. Imajte na um uda umor, glad, suočenost s nekom promjenom ili prevelika napetost mogu kod djece izazvati razdražljivost i tada jednostavno “puknu”. Drugi tip napadaja bijesa događa se kad dijete pokuša pridobiti nekog da udovolji njegovim zahtjevima tako da vrišti, lupa nogama, i općenito, dramatizira.

Izljevi bijesa mogu i kod roditelja i kod djeteta izazvati ljutnju, zbunjenost, frustraciju ili postiđenost. Pristupite izljevima bijesa na ovaj način.

1. Uzmite u obzir djetetovu osobnost i temperament. Ono što je djelotvorno kod jednog djeteta, drugome može pogoršati stanje.

2. Imajte pripremljene strategije koje će vam pomoći da ostanete sabrani. Kad vi ostanete mirni, vaše dijete vidi da, ako ono i izgubi kontrolu, njegov svijet ostaje stabilan.

3. Zagrlite dijete ako mu to godi. Pokušajte ga čvrsto privinuti, milujte mu leđa, ljuljajte ga ili mu gladite kosu.

4. Udaljite se. Kod neke djece to pomaže, stoga vrijedi pokušati.

5. Neka djeca se mogu veoma uplašiti ako ostanu sama suočena sa snažnim emocijama. U tom slučaju ostanite u blizini i bavite se svojim poslom.

6. Dopustite djetetu da se dobro isplače dok ne povrati kontrolu, ako to odgovara njegovoj osobnosti i temperamentu.

7. Možete premjestiti dijete negdje gdje se inače osjeća sigurno i ugodno.

8. Preusmjerite djetetovu napetost uz trčanje, skakanje ili plesanje uz glazbu, slobodno se i vi pridružite, kako biste spriječili da preraste u napadaj bijesa.

9. Pokušajte okončati izljev bijesa kad vam se čini da jenjava, preusmjerite djetetovu pozornost.

10. Olakšajte djetetu prelazak iz napadaja bijesa u mirnije emocionalno stanje, izrazivši mu podršku konkretnim prijedlogom da vam se pridruži u nekoj aktivnosti.

11. Odredite granice ponašanja kod izljeva bijesa zajedno sa svojim djetetom.

12. Pokušajte spriječiti napadaje bijesa tako da djeci unaprijed kažete što mogu očekivati.

13. Naučite prepoznati situacije koje bi mogle izazvati napadaje bijesa vašeg djeteta. Nastojte uočiti obrasce kako biste ih mogli spriječiti.

14. Ne očekujte od svojeg djeteta da bude ono što nije.

15. Razmislite o mogućnosti da potražite savjet stručnjaka ako osjećate da ne vladate situacijom. Dječji psiholog objektivno će sagledati vaš problem i ponuditi vam više načina za njegovo rješenje.

Izljevi bijesa nisu nimalo zabavni. Jedino rješenje jest da se trudite izdržati da i vi ne dođete u takvo stanje, dok vaše dijete postupno ne stekne sposobnost samokontrole.

  Rani pubertet kod djece

Foto: Katrina Brown/Shutterstock

Koliko je ovaj post bio koristan?

Kliknite na zvjezdicu da biste ga ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Broj glasova:

Za sada nema glasova! Budite prvi koji će ocijeniti ovu objavu.

DRUGI UPRAVO ČITAJU