back to top

Pampas trava

Ukoliko vrijeme volimo provoditi u vrtu, i želimo da naš vrt izaziva divljenje prolaznika, a i da je odmor za naše oči, sigurno već znamo za pampas travu, a možda je već i imamo u svom vrtu. Jedna od najčešćih ukrasnih biljaka, a ujedno i najefektnija je upravo pampas trava. Dodatna pogodnost je i što je izdržljiva i relativno lako uspjeva. Uz adekvatnu njegu, s cvijetom može narasti i do 2 metra.

Pampas trava potječe iz ravnih područja Brazila, Argentine i Urugvaja. Sve više se sadi u našim krajevima, jer joj i naša klima odgovara, a posebno dobro nikne na hercegovačkom i dalmatinskom tlu.

Za sadnju pampas trave najbolje doba godine je proljeće, a proces sadnje je vrlo jednostavan. Dovoljno je sadnicu lagano utisnuti u zemlju, te paziti da zemlja ima dovoljno vlage. Pampas trava uspijeva u svima tlima, no najbolje bi bilo odmah pri sadnji pognojiti sa organskim gnojivom kako bi imali optimalne uvjete za uspjeh.

Pampas travu se mora primijetiti među svim drugim biljkama jer ima duge i uske zelene listove, te velike pahuljaste cvjetove koji mogu biti u raznim bojama, počevši od nijansi plavih, preko rozih, pa sve do pepeljasto bijelih.

Preporučuje se svaku godinu odrezati stare grane kako bi se biljka mogla dalje brže i uspješnije razvijati. Pravo vrijeme za skidanje pravih grana je onda kad se primijeti nicanje novih po sredini biljke. Stare se u tom slučaju skidaju kako bi mlade imale i više mjesta.

Preko zime je ne treba rezati jer stare grane je štite od niskih temperatura koje ne podnosi baš najbolje. Pampas trava je ljubiteljica sunca, pa je kod sađenja najbolje postaviti na sunčano mjesto, a i dobro podnosi sušna ljetna razdoblja.

Biljka se razmnožava dijeljenjem busenja, a najbolje je presađivati u proljeće. Biljka je za prvo razmnožavanje spremna nakon 5,6 godina starosti.

Pampas trava je efektna gdje god da je smjestimo, često je se  stavlja na rubove gredica, gdje nanizane u različitim bojama izgledaju naprosto neodoljivo.

Foto: Zeppelin5/Freeimages.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Domaće gnojivo

Sadnja maline