Prva i osnovna stvar o kojoj biste trebali razmišljati ukoliko planirate trudnoću je uzimanje folne kiseline ili vitamina B9. Zašto? Zbog toga što je taj vitam neophodan za normalan rast i razvoj djeteta, a osim toga je izuzetno važan za normalno funkcioniranje živčanog sustava, spolnih organa te probavnog sustava djeteta.
Folna kiselina se pije u obliku tableta. Naravno, na tržištu postoji raznolika ponuda ovog proizvoda, a najbolje je posavjetovati se s ljekarnikom i pitati što najčešće trudnice uzimaju. U pva tri mjeseca trudnoće je preporučljivo piti folnu kiselinu uz obrok, a najbolje bi bilo početi s uzimanjem dva mjeseca prije začeća.
S obzirom da nismo u mogućnosti predvidjeti hoćemo li zatrudniti odmah istog trena kada si mi to zamislimo preporučljivo je da se folna kiselina počne uzimati odmah nakon prvog pregleda kod ginekologa te se s njim možete također posavjetovati vezano i za ostale vitamine. Ja sam dobila savjet da najprije prva tri mjeseca uzimam samo folnu kiselinu, a zatim se mogu uzimati i drugi vitamini poput vitamina B12, vitamina C, vitamina D i vitamina A. Od minerala je preporučljivo unositi cink, kalcij, magnezij i željezo.
Imajte na umu kako je zdrava prehrana, što podrazumijeva dovoljan unos voća, povrća, mesa, ribe, jaja i mlijeka te ostalih zdravih namirnica, uz unos folne kiseline preduvjet za “kvalitetnu” trudnoću. Osluškujte svoje tijelo i dajte mu ono što u tom trenutku traži. Sigurno će vas tijekom 6. i 12. tjedna pratiti mučnine koje se mogu pojavljivati ujutro, popodne ili navečer pa čak i tijekom cijelog dana stoga morate jako dobro razmisliti što ćete unijeti u sebe kako bi ublažili mučnine.
Ukoliko niste jedna od onih osoba koje obožavaju doručkovati i najčešće popijete samo šalicu kave, tijekom trudnoće zaboravite na to jer osim što će vam biti izuzetno loše znajte da vaš plod ipak želi ujutro nešto prigristi 🙂 Ovo su namirnice koje vam pomažu prilikom jutarnjih mučnina: krekeri, zobene pahuljice, suho voće, čaj od đumbira, banana, integralni kruh sa šunkom i sirom, pečena jaja (kajgana)…
Možete si napraviti i plan prehrane kako biste bili sigurni da svaki dan unosite dovoljno zdrave hrane koja će pomoći u razvoju ploda. Obroke rasporedite tako da jedete otprilike svaka 3 sata.
Evo par ideja: ujutro pojedite 2-3 krekera i jednu bananu, nakon toga ukoliko vam ipak paše kava svakako pijte bezkofeinsku koja sadrži puno manje kofeina od normalne kave sa žličicom meda i svega par kapi mlijeka. Zatim oko podneva možete pojesti lagani ručak poput pilećih prsa na naglo uz dinstani špinat, tjesteninu s rajčicom i parmezanom, rižoto s komadićima piletine i raznim povrćem. Oko 15 sati možete opet konzumirati neku voćku, ja osobno preferiram mandarine te oko 18 sati si priuštite laganiju večeru poput griza. Kasnije navečer možete grickati bademe koji sadrže vitamin E ili bilo koje druge orašaste plodove po vašem izboru.
Nemojte gladovati već si unaprijed isplanirajte prehranu i konzumirajte ono što najviše volite. Trudnoća je idealna prilika da naučite jesti zdravo, a da ste ipak na kraju svakog oborka siti i zadovoljni. Nabavite knjige o zdravoj prehrani, pretražite savjete na raznim portalima o trudnoći i sastavite svoj idealni meni za svaki dan. Osim što ćete se odlično osjećati nećete imati osjećaj da se naglo debljate i kontrolirat ćete svoje tijelo iz dana u dan. Zagarantirano nećete dobiti višak kilograma ukoliko si date truda i pratite što unosite u organizam.
Foto: SvetlanaFedoseyeva/Shutterstock