back to top

Čaj od piskavice

Proizvodi od njenog sjemena neizostavan su dio mnogih svjetskih tradicionalnih kuhinja, pogotovo Indijske i Bliskoistočne, budući da ono čini najveći dio začina curryja, ali i drugih tradicionalnih zdravih začina.

Čaj od piskavice i sama piskavica je čudotvorna biljka čija se ljekovitost cijeni još od antičkog doba. Smatra se jednom od najstarijih ljekovitih biljaka na svijetu.

Nije ni čudo, budući da piskavica i njeno sjeme imaju visoku nutritivnu vrijednost. Bogata je proteinima, vitaminima, mineralima i ostalim tvarima ključnim za zdravlje.

Danas njeno sjeme ne koristimo samo kao začin, već i u obliku čaja ili tonika, čime se liječe mnoge zdravstvene tegobe, ali i teže bolesti.

Čaj od piskavice

Ljekovitost piskavice

Piskavica je, kao što smo rekli, veoma ljekovita biljka. Bogata je željezom, magnezijem, bakrom i manganom. Ima i veliki udio kalcija, selena i cinka, a od vitamina, obiluje vitaminima A i C, folatima, niacinom, riboflavinom i tiaminom.

Piskavica se zbog toga primjenjuje kod ublažavanja i liječenja mnogih tegoba. Kod nas se najviše koristi za poticanje laktacije kod žena. Zbog niza čimbenika, potiče proizvodnju mlijeka, pa se preporučuje ženama koje imaju problema s dojenjem.

Piskavica se preporučuje i parovima koji imaju problema sa začećem. Cink i selen u njoj povoljno djeluju na povećanje broja spermija, pa često smanjuje neplodnost kod muškaraca. Kod žena ublažavaju bolove u grudima, pogotovo kod dojenja ili PMS-a.

Zbog velikog udjela željeza i magnezija, piskavica popravlja krvnu sliku, snižava kolesterol i uravnotežuje krvni tlak. Općenito pomaže kod kardiovaskularnih bolesti i bolesti krvnih žila, jer ih ona stvrdnjava.

Čaj od piskavice koristi se u kod liječenja simptoma prehlada, ali i alergija. U oba slučaja pročišćava dišne puteve, jer je izuzetno djelotvorna kod razgrađivanja i izbacivanja sluzi iz sinusa, pluća i grla.

caj od piskavice
Čaj od piskavice

Iz istog je razloga dobra i za probavu, budući da pomaže kod izbacivanja sluzi i iz crijeva. Time čisti sluznicu crijeva, smanjuje grčeve i općenito povoljno djeluje na probavu i apetit.

Čaj od piskavice može se piti, pogotovo kada se njome liječe problemi s dišnim putevima i probavom. Također se od njega mogu raditi i oblozi, kojima se tretiraju upale na koži, poput akni, apscesa i čireva.

Čaj se pripravlja tako da dvije žličice sjemenki piskavice stavimo u 2 decilitra zakuhane vode. Pustimo da kuha 5 minuta, a onda maknemo s vatre i pustimo da odstoji još 15-ak minuta.

Nakon toga procijedimo čaj. Možemo ga piti tako toplog ili pustiti da se posve ohladi. Također se po želji može i zasladiti. Ovaj čaj pomoći će vam u borbi protiv mnogih tegoba, baš kao i mnogi slični čajevi od ljekovitog bilja, s kojima se liječenje odvija bez unosa opasnih tvari u organizam.

Piskavica je bogata željezom

Željezo je mineral neophodan za pravilno funkcioniranje hemoglobina, proteina potrebnog za prijenos kisika u krvi. Željezo također igra ulogu u raznim drugim važnim procesima u tijelu.

Neke činjenice o željezu koje biste trebali znati:

  • Preporučena dnevna doza varira ovisno o dobi, no najpotrebnija je trudnicama
  • Željezo potiče zdravu trudnoću, povećava energiju i bolju sportsku izvedbu. Nedostatak željeza najčešći je kod sportaša.
  • Konzervirane školjke, obogaćene žitarice i bijeli grah najbolji su izvor željeza u prehrani
  • Previše željeza može povećati rizik od raka jetre i dijabetesa
caj od piskavice
Čaj od piskavice

Željezo pomaže u održavanju mnogih vitalnih funkcija u tijelu, uključujući opću energiju i fokus, gastrointestinalne procese, imunološki sustav i regulaciju tjelesne temperature.

Dobrobiti željeza često ostaju nezapažene sve dok osoba ne dobije dovoljno. Anemija uzrokovana nedostatkom željeza može uzrokovati umor, lupanje srca, blijedu kožu i otežano disanje.

Nedostatak željeza u prehrani može utjecati na to koliko učinkovito tijelo koristi energiju. Željezo prenosi kisik do mišića i mozga te je ključno za mentalnu i fizičku izvedbu.

Niske razine željeza mogu dovesti do nedostatka fokusa, povećane razdražljivosti i smanjene izdržljivosti.

Izdvajamo za vas

DRUGI UPRAVO ČITAJU