Sezona je prehlada pa je neophodno naoružati se vitaminima da zaštitite imunitet.
Kako postići prirodno jačanje imuniteta? Vjerojatno vam se kosa na glavi diže kad čujete riječ: limun, čaj, med, ali ti rekviziti su za ovo doba godine neophodni ako želite ostati zdravi i ne podlijegati virusima koji vrebaju oko vas.
Zato neka se ta tri čarobna sastojka sve do proljeća nalaze na vašem svakodnevnom repertoaru kako biste prebrodili zimu bez prehlada i upala. A to ćete sve uspjeti samo ako se potrudite da održite imunitet na razini.

Čajevi
S obzirom na to da ima stvarno puno vrsta čajeva, predlažemo da izaberete mentu ili čaj od šipka, naravno s neophodnim dodatkom limuna.
Čaj od mente ili paprene metvice odličan je i osvježavajući način da ostanete zdravi te može pomoći u jačanju imunološkog sustava, poboljšanju probave i smanjenju bolova.
Lako je dostupan, možete ga nabaviti na svakom “ćošku”. Odlučite li se za uzgoj svježih listova mente, imajte na umu da ova biljka najbolje uspijeva u sjenovitim područjima. Ovo je sjajno jer znači da biljku možete uzgajati u zatvorenom i na otvorenom, tijekom cijele godine.
Svježe listove metvice treba brati ujutro, dok su listovi još rosni za maksimalne zdravstvene dobrobiti. Listove objesite dok se potpuno ne osuše, a zatim ih ostavite u zatvorenoj posudi do kuhanja.
Dobar izbor je i zeleni čaj, no pošto on sadrži kofein pripazite s unosom toga čaja, osobito u večernjim satima.
Posebno su dobre prirodne čajne mješavine, od mente, mažurana, kadulje.
Možete ih kupiti u biljnim drogerijama za svega nekoliko kuna, a puno su mirišljavije i aromatičnije od onih iz vrećica.
Sjemenke grožđa- ekstrakt
Možda niste čuli da sjemenke grožđa itekako dobro jačaju imunitet, no jači je djelovanjem od vitamina C, i to višestruko, točnije najmanje 15 puta. Osim toga, ekstrakt sjemenki grožđa djeluje blagonaklono na vašu kožu, održava je svježom i elastičnom.

Đumbir
Đumbir se koristi u preveniranju prehlada, a osim toga djeluje istodobno i na jačanje imuniteta. Možete ga uzimati i kombiniranjem s medom. Kao čaj, posebno je ukusan kada ga kombinirate s narančom, te uz dodatak cimeta.
Ako u ohlađen čaj dodate kockicu korijena đumbira, dobićete savršen osvježavajući napitak koji će vrele dane učiniti podnošljivijim a vaše telo osvježiti bolje nego limunada.
Prednosti konzumiranja čaja od đumbira su mnogobrojne. Koristi se za ublažavanje glavobolje, gušobolje, prehlade, stomačnih tegoba, mučnine, za podizanje imuniteta, pomaže kod suzbijanja apetita i gubitka kilograma. Zaista je mnogo benefita.
Čaj od đumbira se koristi odavno u tradicionalnoj medicini u Aziji. Đumbir je bogat vitaminom C, magnezijumom i drugim mineralima, a obiluje i antioksidansima.
Konzumiranjem ovog čaja koji ima specifičnu armu i umirujuće dejstvo, smanjuje senivo stresa.
Ublažava mučnine kako u trudnoći, tako i one izazvane putovanjem. Ako patite od mučnina u voznji, popijte šoljicu čaja sat vremena pre polaska na put.
Čaj od đumbira podstiče rad probavnog sistema. Redovnim konzumiranjem ovog čaja, smanjuje se apetit, podstiče varenje i bsamnjuju se nadutost i gasovi.

Naranče i limuni
Agrumi obiluju vitaminom C, pa ih često jedite. Radite limunade ujutro čim se probudite, jer jedna čaša napitka od iscijeđenog limuna s dodatkom malo mlake vode, vašem organizmu podarit će brojne vitamine.
Najbolje će biti da takav napitak popijete natašte, prije doručka. Potrudite se i svaki dan pojesti barem jednu naranču, najbolje će biti kroz jutro.
Uz toliko vitamina C već ste na vrlo dobrom putu da ostvarite svoj cilj, a to je da vaše tijelo ne osjeti zimu.
Preporuka za vas:
- Probavne tegobe
- Peludna hunjavica – najčešći simptomi
- Koji su uzroci podbratka
- Sanovnik haljina – Šta znači sanjati haljinu?
- Sanovnik sova – Šta znači sanjati sovu?
- Kako kontrolirati i ublažiti simptome koje prati alergija na gluten
- Bijeli čaj – Zašto se smatra najboljim od svih čajeva