back to top

Nikotinska apstinencija

Nikotin stvara kemijsku ovisnost, tako da tijelo razvija potrebu za određenom razinom nikotina u svakom trenutku.

Nikotinska apstinencija, droge koja izaziva ovisnost i nalazi se u duhanu, označena je simptomima koji uključuju glavobolju, tjeskobu, mučninu te žudnju za duhanom.

Čim se ta razina ne održava, organizam počne prolaziti kroz nikotinsku apstinenciju.
Osobama koje puše, a žele prestati, simptomi nikotinske apstinencije neugodni su i izazivaju stres, ali samo privremeno.

Većina apstinencijskih simptoma na vrhuncu je 48 sati nakon prestanka uživanja duhana, a potpuno se povuku tijekom šest mjeseci. No nakon toga možda ćete otkriti da jedete više nego što ste jeli kao pušač te ćete trebati omršavjeti.

Nikotinska apstinencija – simptomi

U aktivnih uživalaca duhana nedostatak nikotina izaziva širok raspon apstinencijskih simptoma, uključujući neke ili sve navedene simptome:

  • glavobolja
  • mučnina
  • zatvor ili proljev
  • smanjen broj srčanih otkucaja i snižen krvni tlak
  • umor, pospanost i nesanica
  • razdražljivost
  • otežana koncentracija
  • tjeskoba
  • potištenost
  • povećana glad i unos kalorija
  • povećano uživanje u slatkišima
  • žudnja za duhanom
nikotinska apstinencija
Nikotinska apstinencija

Obratite se liječniku

  • ako uživate duhan, a zabrinuti ste za svoje zdravlje iz bilo kojeg razloga. Uživaoci duhana su podložniji tegobama dišnog sustava; tegobama s krvotokom poput moždanog udara, srčanog udara i okluzivnog vaskularnog poremećaja, kao i mnogim vrstama raka.
  • ako želite prestati pušiti; liječnik vam može propisati pomoćna sredstva koja sadrže nikotin i preporučiti savjetovanje ili neke druge programe za prekidanje ovisnosti kako bi vam pomogao proći razdoblje apstinencije.

Uzroci

Simptomi nikotinske apstinencije predstavljaju fiziološki odgovor na manjak tvari o kojoj je tijelo postalo ovisno.

Prevencija nikotinske apstinencije

Najbolji preventivni korak je ne početi s uživanjem duhana i upoznavanje svoje djece s opasnostima uživanja duhana. Većina uživalaca duhana počinje pušiti u ranoj mladosti zbog pritiska vršnjaka, bunta ili želje da se izgleda starije.

Djeca uživalaca imaju veće izglede da i sami postanu uživaoci, jer gledaju na duhan kao na nešto prihvatljivo. Ako uživate duhan, a ozbiljno želite spriječiti svoju djecu da učine isto, najbolji primjer možete im pružiti tako da sami prestanete pušiti.

Akupunktura

Pokazalo se da akupunktura pomaže u ublažavanju apstinencijskih simptoma. Postupak obično obuhvaća jedan do tri tretmana uz uporabu točaka na uhu i tijelu.

Akupunkturu možete kombinirati s liječenjem ljekovitim biljem ili drugim oblicima liječenja nranom, no nije prikladna kad se rabi nikotinska guma za žvakanje ili flaster.
Posavjetujte se sa stručnjakom za kinesko Ijekovito bilje ili akupunkturu o odgovarajućem liječenju.

nikotinska apstinencija
Nikotinska apstinencija

Liječenje ljekovitim biljem

Lobelija (Lobelia inflata) ima djelovanje slično nikotinu, ali blaže i dugotrajnije. Travari je često primjenjuju u kombinaciji sa stimulansom kositernicom Ephedra sinica) kako bi pomogli uživaocima duhana da prekinu ovisnost.

Obratite se stručnjaku, jer mnoge biljke mogu izazvati teške nuspojave. Travari često preporučuju i biljke za smirivanje živčanog ostava tijekom apstinencije, uključujući zobenu slamu (Avena sativa), kamilicu (Matricaria recutita), hmelj (Humulus lupulus) te odoljeti (Vateriana offidnalis).

Konvencionalna medicina

Kombinacija lijekova za prekid pušenja i promjene ponašanja pokazali su se najučinkovitijim načinom pomaganja uživaocima duhana, posebice pušačima, da prekinu svoju ovisnost.

Liječnik vam može preporučiti program za prekid pušenja (ili drugog oblika uživanja duhana) i propisati gumu za žvakanje ili nikotinski flaster kao pomoć tijekom razdoblja apstinencije.

Većina liječnika preporuča prestanak uporabe gume za žvakanje ili flastera nakon jednog do dva mjeseca. Ova pomoćna sredstva imaju za cilj pomoći u promjeni ponašanja, a ne u održavanju nikotinske ovisnosti.

Alternativni načini liječenja

Alternativni načini liječenja mogu ponuditi potporu uživaocima duhana koji pokušavaju prekinuti ovisnost. Tehnike promjene ponašanja koje mogu pomoći su meditacija, vođeno vizualiziranje, biofeedback te hipnoterapija.

nikotinska apstinencija
Nikotinska apstinencija

Liječenje kod kuće

Većina programa za prekid uživanja duhana nudi sljedeće korake kao pomoć pri odvikavanju:

  • Proučavajte svoju naviku tijekom nekoliko tjedana. Vodite dnevnik o tome kada, gdje i zašto pušite.
  • Zapišite razloge zbog kojih želite prekinuti.
  • Odredite datum »prekida« i držite ga se.
  • Pronađite zamjene: gumu za žvakanje bez šećera ili olovku koju ćete držati u ruci te mijenjajte navike kako biste izbjegli javljanje želje za duhanom.
  • Nagradite svoju odlučnost. Priuštite si nešto lijepo novcem koji biste potrošili na svoju naviku.
  • Uživajte u hrani i tijekom apstinencije jedite koliko želite niskokalorične hrane.
  • Nikad nemojte dopustiti da vas ponovni početak pušenja odvrati od nastavka napora da prekinete. Bivši pušači u prosjeku su pokušavali šest puta prije nego su uspjeli zauvjek prekinuti.

Preporuka

DRUGI UPRAVO ČITAJU