Kada ste postali roditelj, vjerojatno se nikada niste zamišljali u lovu na uši u kosi vašeg djeteta. Ali to je upravo ono što ćete morati učiniti ako sumnjate da je vaše dijete zaraženo njima. Mnoge škole i vrtići rade redovite provjere tijekom školske godine, odnosno pregledavaju glavu svakog djeteta.
Ako smatraju da vaše dijete ima uši, oni će vam reći. Isto tako, čim se u grupi ili razredu pojavi prvi pojedinac zaražen ušima zdravstveni radnik te ustanove dužan je upozoriti sve roditelje o mogućoj epidemiji.
Među prvim znakovima pojave uši spada osjećaj škakljanja na tjemenu, kao da se nešto kreće po glavi. Svrbež se javlja kao reakcija na ugrize, pogotovo kod stražnjih dijelova glave ili ušiju. Vaše dijete će biti razdražljivo i najčešće neispavano jer su uši aktivnije u mraku.
Mnogi će vas pokušati uplašiti raznim činjenicama ali zapamtite da uši ne mogu letjeti jer nemaju krila i mogu samo puzati. Kućni ljubimci ne nose ljudske uši jer uši se hrane isključivo ljudskom krvlju. Dužina kose ne ovisi o pojavi ušiju jer se drže se najčešće tjemena glave. Uši se prenose isključivo kontaktom glava o glavu. Dakle fizički otpužu s jedne glave na drugu glavu.
Uši i njihova jaja su mala, brza i izbjegavaju svjetlost. Ponekad ih je teško uočiti golim okom stoga pokušajte iščešljavanjem kose. Smočite češalj, nagnite djetetu glavu na neku svjetlu površinu i češljajte mu kosu od korijena sve do vrhova. Najbolje je to raditi iznad kade jer ako vam neka uš ostane na češlju možete ju odmah otresti u kadu.
Danas u ljekarnama postoje razni šamponi kojima ćete se riješiti tih nametnika. Ipak, šampon neće “ubiti” bubicu, on ju može privremeno onesposobiti i usporiti, tako da nastavite redovito iščešljavati kosu vašeg djeteta.
Jedan od najpoznatijih prirodnih zaštitnika protiv ušiju je češnjak. Svojim jakim mirisom, češnjak “guši” uši. Sameljite desetak režnjeva češnjaka i pomiješati dvije do tri čajne žličice soka od limete. Temeljito nanesite smjesu po cijeloj glavi. Ostavite smjesu da stoji pola sata, a zatim temeljito isperite kosu s toplom vodom. Ponavljajte ovaj postupak jednom tjedno tijekom dva mjeseca.
Također, možete pokušati nanijeti maslinovo ulje na kosu prije odlaska u krevet. Stavite kapu za tuširanje ili ručnik na glavu da bi ulje ostalo na kosi preko noći. Ujutro iščešljajte kosu, a zatim ju operite s nekim biljnim šamponom koji sadrži ulje čajevca.
Za većinu djece koja borave u većim kolektivima kao što je vrtić ili škola, moguća je pojava ovih nametnika. Osim što su uporne, nisu štetne. Oboružajte se strpljenjem i krenite u borbu protiv njih.
Foto: Goodluz/Shutterstock