back to top

Ljekovita svojstva jorgovana

Svakog proljeća obraduje nas cvat mirišljavih jorgovana. Jorgovani osim svojim mirisom, krase dvorišta i vaze svojom ljepotom. No osim ljepote i mirisa koji nam pružaju, jorgovani se koriste i u ljekovite svrhe, te nam mogu pomoći na razne načine. Koje su sve ljekovitosti jorgovana, donosimo u nastavku.

Jorgovani rastu u bijeloj, ljubičastoj i plavoj boji, a osim za ukrašavanje dvorišta i domova, te razne lijekove, od njih se rade i lule za pušenje. Jorgovani simboliziraju mladenačku nevinost i ljubav, baš kao i proljeće. Uz jorgovane se budi priroda.

Kora i ljuska sjemena jorgovana se koriste kao lijek za probleme s probavom, a jorgovan je i odličan lijek za snižavanje temperature i ublažavanje groznice. Ako imate problema s malarijom, obvezno potražite lijek od jorgovana.

Osim gore navedenih problema koje uspješno liječi, jorgovan je odličan lijek i protiv bolova pa tako uspješno liječi reumu, te jača živce.

Kada sazru plodovi jorgovana, skida se kora ovog drva, najčešće u proljeće ili jesen. Kora jorgovana se treba osušiti, a suši se na toplom i vjetrovitom mjestu. Kora jorgovana sadrži mnogo korisnih sastojaka, a od nje možete napraviti i ljekoviti čaj. Čaj od kore jorgovana napravite tako da u 2 dl kipuće vode potopite 1 žličicu usitnjene kore jorgovana. Nakon što dodate vodu koru jorgovana, čaj još kratko prokuhajte pa poklopite i ostavite da odstoji oko jedan sat. Možete popiti jednu do dvije šalice čaja na dan.

Iz cvjetova jorgovana radi se ulje koje je odlično za masažu! Osim za masažu, ulje jorgovana možete koristiti i za ispiranje usta, kao i za čišćenje crijeva, te skidanje visoke temperature. Ako je vaša koža osjetljiva te je sklona crvenilu, najbolje bi bilo da koristite proizvode za njegu koji u sebi sadrže jorgovan.

  Savjeti za kupnju rajčica

Od cvjetova jorgovana radi se parfem, koji možete napraviti i sami, tako da ih izgnječite, stavite u posudicu i prelijete kipućom vodom. Posudicu hermetički zatvorite i ostavite zatvorenu, sve dok se voda ne ohladi.

Kada se voda ohladi, bacite cvjetove pa vodu ponovo prokuhajte i ostavite da se ohladi. Kuhajte sve dok ne dobijete željeni miris. Kada dođete do željenog mirisa, mirišljavu vodicu stavite u čistu bočicu s raspršivačem pa je spremite u hladnjak.

Foto: Georgi Kunev/Wikimedia

Koliko je ovaj post bio koristan?

Kliknite na zvjezdicu da biste ga ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Broj glasova:

Za sada nema glasova! Budite prvi koji će ocijeniti ovu objavu.

DRUGI UPRAVO ČITAJU