Zimnica bez konzervansa je ponovo popularna.
Stigli su prvi pravi zimski dani, pala je temperatura, nosići su se zacrvenjeli, a želudac nam vapi za toplim i hranjivim varivima. Da bi se cijelu zimu mogli što raznolikije hraniti i imati i one vrste voća ili povrća koji su zapravo sezonski, potrebno je spremiti zimnicu.
Definitivno najzdraviji način pripreme je onaj bez konzervansa, gdje namirnice zadržavaju sve vitamine i ne prokuhavaju se na visokim temperaturama upravo iz tih razloga.
Priprema zimnice
Za ovakav način pripreme zimnica bez konzervansa potrebni su nam samo sol, šećer, papar i lovorov list. U teglice posložimo sastojke za zimnicu i prekrijemo šećerom, soli i paprom, te dodamo po želji lovorov list. Sve teglice stavimo u veliki lonac kojui napunimo vodom na način da skroz prekrije sve teglice koje smo napunjene stavili unutra, te prokuhamo desetak minuta. Nakon toga teglice utoplimo u deku i ostavimo da tako odstoje na sobnoj temperaturi 24 sata.
Priprema povrća za zimnicu
Povrće se može ukuhavati na način da se zalije slanom vodom, stavi u staklenke i sterilizira kao kompot. Drugi način je ukiseljivanje, tako da se usoljeno povrće samo ukiseli (ukiseljeni krastavci, repa) ili da ga se stavi u kiselu otopinu. Povrće možemo i zamrznuti gotovo sve, osim onoga koje se jede sirovo (salata,rajčice za salatu).
Da bi zamrznuli, potrebno ga je prethodno blanširati kako bi se uništile bakterije. Pri odmrzavanju će biti dovoljno neodmrznutoga staviti u slanu kipuću vodu i paziti da se ne raskuha, s obzirom da se zamrznuto povrće kuha puno brže
od svježega. Pri odabiru povrća koje ćemo zamrznuti treba paziti da ne bude već oštećeno, već zdravo u cijelosti.
Priprema voća za zimnicu
Ukoliko želimo da sezonsko voće prezimi pa da možemo cijelu godinu uživati u njemu, to je moguće napraviti na par načina.
Feingoldova dijeta
1. Sitno voće: očistimo bobice i posložimo na aluminijsku foliju te stavimo da se smrznu. Nakon što se dobro zamrznu možemo ih staviti u vrećicu zajedno i duboko u zamrzivač.
2. Krupnije voće: potrebno ga je očistiti i zavaljati u šećer. Posloženo u posudu u kojoj ćemo ga zamrzavati mora biti međusobno odvojeno šećerom. Voće koje je jako sočno najbolje je prokuhati u kompot pa onda zamrzavati u tom obliku.
3. Sirup od voća: pogodno je za sve vrste voća. Sirup pripremamo od 1 litre vode u kojoj je 40-50 dag šećera.Nakon što vrije par minuta dodajemo sok od jednog limuna. Dobivenom tekućinom prekrijemo voće od kojeg želimo napraviti sirup.
4. Voćna kaša: usitnimo voće mikserom, dodajemo sok jednog limuna i šećera pa smrzavamo sirovo u kutijama.
Voćni sokovi i sirupi mogu odstajati do 24 mjeseca na temperaturi od – 18°C. S ovih par savjeta, vidimo da nam za zdravu zimnicu bez konzervansa ne trebaju neki egzotični sastojci već sve ono što već u kućanstvu zasigurno imamo, stoga nema izlike da je ove godine preskočimo.