Astma je kronična respiratorna bolest koja, poput bronhitisa i emfizema, izaziva stezanje u prsima i teškoće pri disanju.
No u slučaju astme ovi simptomi nisu uvijek prisutni, javljaju se u naletima, koje aktiviraju različiti »okidači« iz okoliša ili emocionalne prirode, poput peluda, životinjskih dlaka, duhanskog dima i stresa.
Neke osobe s astmom proživljavaju tek blage i ne prečeste napadaje; za njih ova bolest predstavlja povremenu neugodnost. Za druge, pak, napadaji mogu biti učestali i jaki te zahtijevati hitno medicinsko liječenje.
Ako imate astmu, liječnik bi vas morao redovito pratiti te biste morali tražiti trenutnu medicinsku intervenciju kod jačeg napadaja. Prepoznavanjem okidača u vašem slučaju možete naučiti smanjivati jačinu i učestalost napadaja astme, a možda ih i u cijelosti izbjegavati.
Astma nije problem s udisanjem, već s izdisanjem. Tijekom napadaja astme grčenje mišića i bronhijalna tkiva koja otiču sužuju sitne dišne putove u plućima, koji se zatim začepe prekomjernom sluzi.
Ustajali zrak ostane zarobljen na dnu pluća, prisiljavajući vas da upotrebljavate gornji dio pluća da biste s mukom hvatali zrak. Blagi i umjereni napadaji sastoje se od kratkih pojava ostajanja bez daha i dahtanja. U teškim slučajevima dišni putovi u plućima postanu tako uski i začepljeni da je disanje nemoguće.
Napadaj može proći brzo ili trajati duže od jednog dana. Kadšto se simptomi vraćaju iznenada i s iznenađujućom jačinom. Ovaj »drugi val« napadaja može biti teži i opasniji od početnog napadaja i može potrajati danima ili čak tjednima.
Prilično česta bolest, astma, primjerice, pogađa između 15 i 16 milijuna Amerikanaca. Češća kod djece nego kod odraslih, astma je glavni uzrok školskih izostanaka i primanja na dječje bolničke odjele, lako je astma rijetko smrtonosna, prilično je ozbiljna bolest. Ako imate astmu, morali biste potražiti pomoć liječnika prije nego li iskušate alternativne načine liječenja.
Simptomi astme
- nemir ili nesanica
- sve jače, no relativno bezbolno, stezanje u prsima
- blaga do umjerena zadihanost
- hripanje ili šištanje, zviždukanje pri disanju, koje se može kretati od slabog do posve čujnog
- kašalj, katkad praćen sluzi
Obratite se liječniku
- ako vi ili netko drugi imate napadaj astme prvi put; astma je kronična bolest i može biti prilično ozbiljna ako se primjereno ne liječi.
- ako propisani lijek protiv astme ne djeluje u vremenu u kojem bi morao; trebate novi lijek, ili možda imate težak napadaj.
- ako vi ili netko drugi s astmom imate osjećaj da se gušite, što otežava pričanje; nosnice se šire, koža među rebrima djeluje uvučeno, a usnice ili koža pod noktima djeluju sivkasto ili plavkasto. To su sve znakovi krajnjeg nedostatka kisika. Odmah pozovite hitnu pomoć.
Uzroci
Astma nema jedan uzrok; točnije je da napadaje može izazvati niz različitih čimbenika koji djeluju zasebno ili u kombinaciji. Alergije su primarni krivac.
Između 50 i 90 posto astmatičara boluje od alergija. Najčešći alergeni, ili tvari koje uzrokuju alergije, su pelud, trava, prašina, plijesan, duhanski dim i čestice odumrle kože i sline životinjskog podrijetla (dlake i perje kućnih ljubimaca).
Kad ih se udiše, ove tvari mogu izazvati oslobađanje histamina i drugih kemijskih tvari u organizmu, što uzrokuje alergijsku reakciju i napadaje astme.
Ostali alergeni uključuju kemijska isparavanja; acetilsalicilnu kiselinu (npr. Aspirin) ili njene spojeve poput fenilbutazona, indometacina, ibuprofena i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSPL); sulfite, čije se visoke koncentracije nalaze u nekim vrstama hrane i tekućina.
Još jedan važan čimbenik kod astme vezane uz alergije jest nasljednost: znanstvenici su otkrili gen koji, po svemu sudeći, čini ljude osjetljivima na ovu bolest.
Plućne infekcije također mogu izazvati astmu. Bronhiolitis, virusna infekcija dišnih putova koja obično pogađa dvogodišnju ili još mlađu djecu, čest je uzrok dječje astme.
Kod odraslih se astma može razviti kao posljedica infekcije gornjih dišnih putova, poput bronhitisa. Među druge okidače astme ubrajaju se tjelovježba, emocionalni stres i stresovi iz okoliša poput onečišćenja zraka.
Liječenje
Ako imate astmu, morali biste redovito odlaziti k liječnika; kod teških napadaja uvijek je nužno konvencionalno medicinsko liječenje. No niz alternativnih načina liječenja može pomoći kad se koristi zajedno s konvencionalnim oblikom liječenja.
Prevencija
Naučite prepoznavati okidače – tvari koje kod vas pokreću napadaj astme: vodite dnevnik s pojedinostima o svim emocionalnim čimbenicima i čimbenicima iz okoliša koji vas pogađaju svaki dan tijekom nekoliko mjeseci. Kad imate napadaj astme, prolistajte dnevnik da vidite koji je čimbenik, ili kombinacija čimbenika, mogao pridonijeti tome.
Kod kuće pratite promjene u kapacitetu pluća služeći se spravom za mjerenje vrhunca protoka zraka koju vam može propisati liječnik. Upozoreni na smanjenje sposobnosti izdisanja, možete poduzeti mjere opreza i smanjiti težinu napadaja astme.
Izbjegavajte hranu i pića koja imaju visoku koncentraciju sulfita, poput piva, vina, vinskog octa, instant-čaja, soka od grožđa, limunovog soka, grožđa, svježih račića, tijesta za pizzu, sušenog voća (poput marelica i jabuka), konzerviranog povrća, instant krumpira, kukuruznog sirupa, voćnog preljeva i melase (šećernog sirupa).
Neki nutricionisti preporučuju da se valja kloniti i hrane koja uzrokuje prekomjerno stvaranje sluzi, poput mlijeka.
Pomoću dnevne doze vitamina skupine B (50 do 100 mg) i magnezija (400 do 600 mg) možete smanjiti učestalost i jačinu napadaja astme.
Dobro je znati
ZABLUDE I ČINJENICE O ASTMI
ZABLUDA: Astmatičari ne bi smjeli vježbati.
ČINJENICA: Tjelovježba je jednako važna za astmatičare kao i za sve ostale. Opskrbljeni odgovarajućim lijekom, astmatičari mogu normalno vježbati. Napomena: mnogi liječnici astmatičarima preporučuju plivanje, budući da vlažnost olakšava disanje. No klor u bazenima može izazvati alergijsku reakciju, pokrećući tako astmatični napadaj.
ZABLUDA: Astmu ćete »prerasti«.
ČINJENICA: Ovo je točno i netočno, lako se čini da oko polovice ljudi koji su imali astmu između 2. i 10. godine »preraste« tu bolest, u mnogim slučajevima ona se vraća kad zađu u tridesete godine. Također je moguće da se astma razvije u odrasle osobe koja je nije imala kao dijete.
ZABLUDA: Majke koje pate od alergije ne bi smjele dojiti.
ČINJENICA: Kod djece koju se doji manja je vjerojatnost da će postati alergična nego kod one koju se ne doji.
Akupunktura
Nekoliko medicinskih ispitivanja daje naslutiti da se pomoću akupunkture mogu ublažiti simptomi astme. Postupak bi trebao izvoditi samo ovlašteni stručnjak za akupunkturu.
Aromaterapija
Pomoću eteričnih ulja kao što su ulja eukalipta (Eucalyptus globulus), miloduha (Hyssopus officinalis), lavande (Lavandula officinalis), bora (Pinus sylvestris) i ružmarina (Rosmarinus officinalis) može se olakšati disanje i ublažiti nazalnu kongestiju.
Udišete li kroz nos nekoliko kapi jednoga ulja ili mješavine nekoliko njih nakapanih na rupčić ili tkaninu, možete si olakšati disanje za blagog napadaja astme.
Ako vam je nos začepljen i u neko drugo vrijeme (ne tijekom napadaja), umiješajte nekoliko kapljica eteričnog ulja u umivaonik pun vruće vode, prekrijte glavu ručnikom i udišite mirisnu paru kroz nos.
Kinesko ljekovito bilje
Kineska biljka kositernica (Ephedra sinica) djelotvoran je bronhodilatator.
OPREZ: Velike količine ove biljke mogu imati isto djelovanje kao i velike količine adrenalina; ne upotrebljavajte je ako imate visok krvni tlak ili srčanu bolest.
Pripravite čaj kombinirajući 5 grama kositernice, 4 grama štapića cimetove kore (Cinnamomum cass/a), 1,5 grama sladića (Glycyrrhiza uralensis) i 5 grama sjemenki marelice (Prunus armeniaca). Namočite mješavinu u hladnoj vodi, a zatim stavite da zavri. Pijte vruće.
Liječenje ljekovitim biljem
Pomoću pravog omana (Inula helenium), korijena koji djeluje poput umirujućeg ekspektoransa, možete očistiti organizam od prekomjerne sluzi.
Za pripremu čaja, 1 žličici usitnjenog korijena dodajte punu šalicu hladne vode; pustite da odstoji 10 sati, zatim procijedite i pijte vruće tri puta na dan. Čaj napravljen od sitnocvjetne divizme (Verbascum thapsus) preporuča se za umirivanje sluznice, osobito tijekom noćnih napadaja.
Homeopatija
Homeopati nude niz različitih oblika liječenja simptoma astme. Ovdje ih navodimo tek nekolicinu: za ublažavanje nemira i tjeskobe, uzmite Arsenicum album (30c) prema potrebi.
Za simptome koji se pogoršavaju noću i za hladnog vremena, ili nastupaju naglo i iznenada, uzmite Aconite (6c) prema potrebi. Za simptome koji se pogoršavaju uslijed vlage, uzmite Natrum sulphuricum (6c) prema potrebi. Za ostale lijekove savjetujte se s ovlaštenim homeopatom.
Konvencionalna medicina
Nakon dijagnosticiranja astme prvi bi korak morao biti dogovor s liječnikom oko plana liječenja. Kao dio tog plana, liječnik će možda zatražiti da svakodnevno vodite dnevnik bilježeći čimbenike iz okoliša i emocionalne čimbenike koji izazivaju napadaje astme. To će ne samo pomoći liječniku da prati bolest nego će pomoći i vama da prepoznajete i izbjegavate ono što izaziva astmu.
Za medicinsko liječenje astme liječnici općenito propisuju bronhodilatatore, lijekove pomoću kojih se suženi dišni putovi u plućima proširuju. Ovi lijekovi mogu se dobiti u obliku spreja i tableta.
Bronhodilatatori za inhalaciju, koji se proizvode u spreju ili u obliku baždarenog inhalatora, nalikuju adrenalinu (umjetno proizvedena verzija hormona adrenalina koji se stvara u organizmu).
Liječnici obično više vole bronhodilatatore za inhalaciju, poput izoproterenola, metaproterenola, izoetarina i salbutamola, zato što oni ulaze izravno u pluća i zato što je u njima upotrijebljeno 1000 puta manje lijeka nego u oralnim oblicima.
Općenito, jedan do dva udisaja ublažuju dahtanje i stezanje u prsima koji se javljaju s blagim do umjerenim napadajima.
UPOZORENJE: Bronhodilatatori su snažni lijekovi. Ako ih se pretjerano upotrebljava, mogu izazvati opasne popratne učinke, poput visokog krvnog tlaka.
Oralni bronhodilatatori, u koje se ubrajaju teofilin, metaproterenol, salbutamol i terbutalin mogu se dobiti u tekućem obliku, tabletama ili kapsulama.
Cesto se propisuju osobama koje ne mogu podnijeti lijekove za inhaliranje ili pate od kronične astme. U teškim slučajevima mogu se propisati i kortikosteroidi, ali liječnik mora pomno pratiti ovo liječenje zbog ozbiljnih popratnih učinaka. Hitne situacije mogu zahtijevati injekciju ili inhaliranje doze adrenalina da bi se pročistili dišni putovi u plućima.
Ako su uzrok vašoj astmi alergije (osobito na pelud ili ubode kukaca), vaš će vam liječnik možda predložiti imunoterapiju. Postupnim izlaganjem organizma određenom alergenu kroz niz injekcija, imunoterapija može pomoći da vaš imunološki sustav izgradi obrambeni mehanizam; s vremenom se alergijske reakcije mogu smanjiti ili u cijelosti nestati.
Alternativni načini liječenja
Mnoge osobe navele su uspješnost alternativnih oblika liječenja kod astme, ali čak i zagovornici preporučaju ove metode tek kao dopunu konvencionalnim oblicima liječenja.
Upamtite: kad se jednom dijagnosticira, astmu bi trebao pratiti liječnik, a teži napadaji uvijek zahtijevaju pomoć konvencionalne medicine.
Dijagnostički postupci
Da bi se utvrdilo imate li astmu, liječnik će vjerojatno obaviti provjeru funkcije vaših pluća, kojom se mjeri jačina vašeg izdisanja. Osoba koja nema astmu u pravilu može izdahnuti oko 75 do 85 posto zraka iz pluća u roku jedne sekunde, ispraznivši ih u roku tri sekunde. No astmatičaru treba šest ili sedam sekundi da bi istisnuo sav zrak iz pluća.
Provjera funkcije pluća koja se najčešće koristi zove se test vrhunca protoka zraka, kojim se rezultat očitava dok vi izdišete u spravu za mjerenje vrhunca protoka zraka. Vaš vam liječnik može propisati spravu tako da možete pratiti bolest kod kuće.
Izdvajamo za vas
- Probavne tegobe
- Bol u potkoljenici
- Peludna hunjavica – najčešći simptomi
- Bolesti hipofize – uzrok, simptomi, liječenje
- Kako usporiti starenje kože i nastanak bora?
- Šta je kreatin, kako djeluje i koje su nuspojave?