back to top

Ljekovita svojstva đumbira

Đumbir je poznat kao univerzalni lijek, a vrlo je dostupan pa je dobro znati za koje je to on simptome i boljke najbolji. Najpoznatiji je po djelovanju na probavni sustav.

Koja su ljekovita svojstva đumbira? Pri oralnom uzimanju potiče oslobađanje enzima i ubrzava pražnjenje želuca. Upravo u tom leži razlog zašto ga se uvijek preporučuje kao sredstvo za ublažavanje mučnine i povraćanja.

Đumbir se često zna savjetovati i trudnicama koje pate od čestih jutarnjih mučnina. Osim toga, nema nikakvo škodljivo djelovanje kojima bi na bilo kakav način mogao oštetiti plod, kao što to mogu mnogi lijekove koje se stoga ne preporučuje u trudnoći.

Osim za sve vrste mučnine, đumbir može blagotvorno djelovati i na cirkulaciju. Pomaže sniziti razinu kolesterola u krvi pa otud njegovo blagonaklono djelovanje u tom smislu.

Ljekovita svojstva đumbira
Ljekovita svojstva đumbira

Đumbir za detoksikaciju

Za uspješno izbacivanje otrova iz tijela preporučuje se doza od tri do četiri šalice čaja od đumbira dnevno. Đumbir je jedna od rijetkih ljekovitih tvari koje djeluju na sve tri faze gastrointestinalne funkcije – probavu, apsorpciju i eliminaciju.

Koristimo ga kao dio našega biljnog aperitiva koji se priprema od jednakih dijelova soka svježeg korijena đumbira, limunovog soka i meda. Trideset mililitara toga napitka prije obroka čini pikantan početak procesa probave.

Sok se može koristiti i izvana, dodaje se temeljnom ulju i utrlja na bolno mjesto. Vrlo je lako dostupan, pronaći ćete ga u gotovo svakoj prodavaonici živežnih namirnica po vrlo niskoj cijeni. Postoji i u obliku mljevenog, suhog praha, a u obliku slastice pronaći ćete ga u većini azijskih prodavaonica.

Za početak, počnite ga jesti sirovog i naribanog u nekoj od salata koje pripremate. Bez obzira patite li od neke od navedenih tegoba, đumbir će vam dobro doći.

Zašto je đumbir zdrav? Ljekovita svojstva đumbira

Đumbir je jedna od najpoznatijih i najčešće korištenih superhrana širom svijeta. Ova snažna korjenasta biljka, znanstvenog naziva Zingiber officinale, ima bogatu povijest upotrebe, kako u kulinarstvu, tako i u tradicionalnoj medicini, posebno u Aziji, Indiji i arapskim zemljama.

Njegova popularnost ne leži samo u jedinstvenom, oštrom okusu koji dodaje jelu, već i u brojnim zdravstvenim koristima koje nudi. U ovom ćemo članku istražiti zašto je đumbir zdrav i zašto bi trebao biti redoviti dio vaše prehrane.

Ljekovita svojstva đumbira
Ljekovita svojstva đumbira

Protuupalna svojstva

Jedna od najcjenjenijih zdravstvenih prednosti đumbira je njegova moćna protuupalna svojstva. Đumbir sadrži spojeve zvane gingeroli, koji imaju snažne protuupalne i antioksidativne učinke. Ovi spojevi mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i borbi protiv kroničnih upala, koje su osnovni uzrok mnogih bolesti, uključujući artritis, bolesti srca i određene vrste raka.

Olakšanje probavnih tegoba

Đumbir je također poznat po svojoj sposobnosti da olakšava razne probavne smetnje. Može ublažiti mučninu, povraćanje, jutarnju mučninu i mučninu uzrokovanu kemoterapijom. Osim toga, đumbir potiče bržu prazninu želuca, čime se smanjuje rizik od žgaravice, nadutosti i drugih simptoma dispepsije. Ovo olakšanje probavnih tegoba čini đumbir idealnim za osobe koje pate od probavnih problema.

Podrška imunološkom sustavu

Đumbir može djelovati kao prirodni poticaj imunološkom sustavu, zahvaljujući svojim antioksidativnim, antibakterijskim i antiviralnim svojstvima. Konzumacija đumbira može pomoći u borbi protiv prehlade, gripe i drugih respiratornih infekcija. Osim toga, đumbir može pomoći u smanjenju simptoma alergije, djelujući kao prirodni antihistaminik.

Ublažavanje boli

Đumbir se često koristi za ublažavanje različitih vrsta boli, uključujući menstrualne grčeve, migrene i bolove u mišićima. Njegova protuupalna svojstva mogu pomoći u smanjenju boli i nelagode povezane s ovim stanjima. Đumbir je posebno koristan za sportaše i one koji se redovito bave tjelesnom aktivnošću, jer može pomoći u smanjenju mišićnog umora i bolova nakon vježbanja.

Ljekovita svojstva đumbira
Ljekovita svojstva đumbira

Kontrola šećera u krvi

Istraživanja pokazuju da đumbir može imati pozitivne učinke na kontrolu šećera u krvi, što je posebno važno za osobe s dijabetesom tipa 2. Redovita konzumacija đumbira može pomoći u smanjenju razina glukoze u krvi natašte, poboljšati osjetljivost na inzulin i smanjiti rizik od komplikacija povezanih s dijabetesom.

Zdravlje srca

Đumbir može doprinijeti zdravlju srca na nekoliko načina. Sposoban je smanjiti razinu lošeg LDL kolesterola i triglicerida u krvi, faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Đumbir također može pomoći u smanjenju visokog krvnog tlaka, još jednog ključnog faktora rizika za srčane bolesti.

Prevencija raka

Iako su potrebna dodatna istraživanja, neka preliminarna studija sugerira da đumbir može imati potencijal u prevenciji i liječenju određenih vrsta raka, uključujući rak jajnika, dojke i gušterače. Antikancerogena svojstva đumbira mogu biti povezana s njegovim antioksidativnim svojstvima i sposobnošću indukcije apoptoze (programirane smrti stanica raka).

Kako uključiti đumbir u svoju prehranu

Đumbir se može konzumirati na razne načine: svjež, sušen, kao začin, u obliku čaja, ekstrakta ili ulja. Svježi đumbir može se dodati u smoothieje, sokove, salate, juhe i glavna jela, dok se sušeni đumbir često koristi u pečenju i kao začin. Đumbirski čaj je popularan način konzumacije đumbira, posebno za ublažavanje probavnih tegoba i olakšavanje mučnine.

Zaključak

Đumbir je iznimno zdrava biljka s mnogostranim ljekovitim svojstvima. Njegova protuupalna, antioksidativna, antibakterijska i antiviralna svojstva čine ga vrijednim dodatkom prehrani. Bilo da se koristi za olakšavanje probavnih smetnji, ublažavanje boli, poticanje imunološkog sustava ili kao preventiva protiv kroničnih bolesti, đumbir nudi širok spektar zdravstvenih koristi.

Uključivanjem đumbira u svakodnevnu prehranu, možete iskoristiti njegove brojne zdravstvene prednosti i doprinijeti općem blagostanju i vitalnosti.

Preporučujemo da pročitate:

DRUGI UPRAVO ČITAJU