Često se s nekog okupljanja ili nakon posjeta nekom restoranu vratimo kući sa želučanim tegobama. Ukoliko nas počne mučiti mučnina, bol u trbuhu i proljev, neminovno smo se otrovali hranom. Otrovanje hranom podrazumijeva konzumiranje namirnica kontaminiranih mikroorganizama ili toksičnim proizvodima mikroorganizama.
Trovanje može nastupiti samo par sati nakon što smo konzumirali određenu namirnicu, no može i nakon nekoliko dana. Stoga je jako teško odmah znati koja je hrana točno uzrokovala otrovanje. Često to zna biti meso koje nije dobro ispečeno, ili jelo sa sastojcima koji su lako kvarni, kao što su jaja ili majoneza.
U svakom slučaju kad je do otrovanja došlo osjećamo se jako slabo, no srećom simptomi bi trebali proći za dan, dva kad izbacimo mikroorganizme koji su nam naštetili iz sebe. Liječnik nam je potreban jedino ako je situacija alarmantna, pa ne možemo nikakvu tekućinu zadržati u sebi dulje od 12 sati, ili simptomi traju puno dulje od 2 dana.
Samopomoć kod otrovanja
Postoje i neke mjere koje možemo poduzeti kako bismo što prije došli k sebi nakon otrovanja:
– potrebno je piti mnogo vode jer povraćanje i proljev su najbolji put ka dehidraciji. Stoga, koliko god nam teško bilo, piti vodu svako malo.
– s obzirom da gubimo i sol i šećer, trebali bismo napraviti i popiti sljedeći napitak; 2 naranče iscijediti, te im dodati 1/2 žličice soli i 2 žličice meda. U tu smjesu dodamo vode da bude negdje oko 5mm ml tekućine te to popijemo. Nije ukusno, ali svako malo po mali gutljaj će nam itekako pomoći.
– smirujući biljni čajevi koji će nadraženome želucu biti pravo olakšanje su itekako poželjni; kamilica, paprena metvica, đumbir, majčina dušica.
– trbuh nam je bolan i nadražen i itekako dobro će mu doći masaža smirujućim uljima. Najbolje će biti ulje metvice ili sandalovo ulje. Potrebno ga je zagrijati i dodati malo ulja čajevca te potom masirati trbuh laganim pokretima u smjeru kazaljke na satu.
– đumbir će suzbiti povraćanje i osjećaj mučnine, najbolje ga je žvakati sirovoga, no to ne može svatko s obzirom da je jako ljut. Možemo ga onda piti u obliku čaja.
– postoji akupresurna točka na vanjskoj strani lista, koju pritisnemo i na taj način je moguće ublažiti proljev. Nalazi se za prst širine iznad goljenične kosti. Potrebno ju je pritisnuti i malo zadržati.
– nakon što simptomi prestanu biti snažni, ali još postoje potrebno se početi vraćati u normalnu. Kako ne bismo naglo nabacali svašta u želudac, prvo je potrebno jesti hranu koja je blagog djelovanja na crijeva. Kuhana riža je najbolja za početak, a nakon nje spremni smo i za domaću pileću juhu.
Postepeno dodajemo jogurt, pa onda i hrane bogate vitaminima i mineralima, jer smo ih tijekom otrovanja izbacili iz tijela.
Da bi izbjegli ovu neugodnu i bolnu tegobu, idući put povedimo više računa o higijeni vlastitih ruka, ali i hrane koju jedemo. Pripazimo jeli sve dobro kuhano i oprano, i ako postoji imalo sumnje u to, radije izbjegnimo tu hranu i pričekajmo nešto provjereno, jer nije uzalud ona stara poslovica: “Bolje spriječiti, nego liječiti!”
Foto: svehlik/Shutterstock